ভাৰত-চীন সীমান্তত যুদ্ধৰ দামামা

Must Read

গুৱাহাটী, ২১ জুলাই, NKTV: এতিয়াও সমাধানসুত্ৰ ওলোৱা নাই ভাৰত-চীন সীমা সমস্যাৰ। দুয়োখন দেশৰ মাজত এতিয়াও চলি আছে এখন শীতল যুদ্ধ। দুয়োখন দেশৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰালয়ে এই কথা স্বীকাৰ নকৰিলেও দেশ দুখনৰ সামৰিক প্ৰস্তুতিয়ে কৈছে বহু অপ্ৰকাশিত কথা।

উত্তৰাখণ্ডৰ বাৰাহোটিত চীনৰ সামৰিক প্ৰস্তুতি

সীমান্তত তহল দিছে পিপলছ লিবাৰেচন আৰ্মীৰ দলে

দেখা গৈছিল PLAৰ ৩৫জন সৈনিকৰ এটা প্লাটুন

ভাৰতেও লৈছে কঠোৰ স্থিতি

লাডাখত ভাৰতৰ সৈতে চলি থকা উত্তেজনাৰ মাজতে চীনা সেনাই উত্তৰাখণ্ডৰ বাৰাহোটি অঞ্চলত প্ৰকৃত নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখাৰ ওচৰত ইয়াৰ কাৰ্যকলাপ বৃদ্ধি কৰিছে। শেহতীয়াকৈ, পিপলছ লিবাৰেচন আৰ্মীৰ এটা দল অঞ্চলটোত সক্ৰিয় হোৱা দেখা গৈছিল। শেহতীয়াকৈ, PLAৰ ৩৫জন সৈনিকৰ এটা প্লাটুনক উত্তৰাখণ্ডৰ বাৰাহোটি অঞ্চলৰ চাৰিওফালে দেখা গৈছিল। সুত্ৰ অনুসৰি, ভাৰতেও অঞ্চলটোত পৰ্যাপ্ত সামৰিক শক্তি মোতায়েন কৰিছে। নিৰাপত্তা ব্যৱস্থাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, এনে লাগে যে চীনাসকলে অঞ্চলটোত কিছু কাৰ্যকলাপ কৰিব বিচাৰে যদিও ভাৰতৰ প্ৰস্তুতি যথেষ্ট বেছি হোৱাৰ বাবে সেয়া সম্ভৱ হৈ উঠা নাই। প্ৰতিৰক্ষা বিভাগৰ CDS বিপিন ৰাৱাট আৰু CENTRAL COMMANDৰ মুৰব্বী লেফটেনেণ্ট জেনেৰেল ৱাই ডিম্ৰীয়েও সাম্প্ৰতিক সময়ত চীনৰ সৈতে সীমান্ত অঞ্চল পৰিদৰ্শন কৰিছে আৰু তাত পৰিস্থিতিৰ কাৰ্যকৰী প্ৰস্তুতিৰ পৰ্যালোচনা কৰিছে। বাৰাহোটি অঞ্চলৰ নিকটৱৰ্তী এটা বিমান ঘাটিতো চীনা কাৰ্যকলাপ তীব্ৰতৰ হৈছে আৰু চীনে সেই অঞ্চলত বৃহৎ সংখ্যক ড্ৰোন সাজু কৰিছে। ভাৰতেও স্পৰ্শকাতৰ অঞ্চল সমূহত অতিৰিক্ত সৈন্য মোতায়েন কৰিছে। ভাৰতীয় বায়ু সেনাই কিছুমান এয়াৰবেচ সক্ৰিয় কৰিছে য’ত Advanced Landing Ground তৈয়াৰ কৰিছে। এই Advanced Landing Groundত AN-32য়ে নিৰন্তৰ অৱতৰণ কৰি আছে। সূত্ৰ অনুসৰি চিনুক হেভি-লিফ্ট হেলিকপ্টাৰো অঞ্চলটোত মজুত আছে আৰু প্ৰয়োজন হ’লে উপত্যকাটোৰ বাহিৰৰ পৰাও সৈন্য আনিবলৈ সাজু হৈছে প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়।

NATIONAL DESK, NKTV

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img
826FansLike
736FollowersFollow
86,700SubscribersSubscribe

Trending