ব্লেক ফাংগাছ, ক’ভিড চিকিৎসা সামগ্ৰীৰ পৰা GST কৰ্তন

Must Read

কেন্দ্ৰীয় বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে শনিবাৰে ক’ভিড-১৯ সাহায্যৰ বাবে ক’ভিড-১৯ৰ চিকিৎসা সামগ্ৰী আৰু ব্লেক ফাংগাছৰ জিএছটি ৰেহাই ব্যৱস্থাৰ শৃংখলা ঘোষণা কৰে। অৱশ্যে, জি এছ টি পৰিষদে ভেকছিনৰ ওপৰত ৫% জিএছটি ধাৰ্য কৰিবলৈ সন্মত হৈছে।

শনিবাৰে কেন্দ্ৰীয় বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণৰ অধ্যক্ষতাত অনুষ্ঠিত ইয়াৰ ৪৪ সংখ্যক বৈঠকত সামগ্ৰী আৰু সেৱা কৰ (জিএছটি) পৰিষদে হাৰ যুক্তিসঙ্গতকৰণৰ ক্ষেত্ৰত জিঅ’এমৰ সকলো পৰামৰ্শত অনুমোদন জনায়।

২৮ মে’ত পৰিষদে গঠন কৰা জিঅ’এমক ভেকছিন, ঔষধ আৰু সঁজুলিকে ধৰি বিভিন্ন ক’ভিড সামগ্ৰীৰ ওপৰত কৰ ৰেহাই আৰু ৰেহাই ৰখাৰ বাবে নিৰ্দেশ দিয়া হৈছিল।

এম্বুলেন্সৰ ওপৰত জিএছটি ১২% লৈ হ্ৰাস কৰা হৈছে। চিকিৎসা অক্সিজেন, ভেণ্টিলেটৰ, পালচ অক্সিমিটাৰ, পৰীক্ষাৰ কিট আদিৰ ওপৰত ৫% অভিন্ন জিএছটি প্ৰয়োগ কৰা হ’ব।

নতুন দিল্লীত এখন সংবাদমেলত বিত্তমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে কয়, “ক’লা ভেঁকুৰৰ ঔষধ Amphotericin-Bৰ ওপৰত জিএছটি নাই।”

“বৈদ্যুতিক furnace আৰু তাপমাত্ৰা পৰীক্ষাৰ সঁজুলিৰ ওপৰত জিএছটি ৫% লৈ আৰু এম্বুলেন্সত ১২% লৈ হ্ৰাস পাইছে। এই হাৰবোৰ জিঅ’এমৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি আগষ্টৰ সমাপ্তিৰ বিপৰীতে ছেপ্টেম্বৰ লৈকে বৈধ হ’ব,” ৪৪ সংখ্যক জিএছটি পৰিষদৰ বৈঠকৰ ফলাফল সন্দৰ্ভত সীতাৰমণে কয়।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img
826FansLike
736FollowersFollow
79,400SubscribersSubscribe

Trending