৪৫ কি:মি দূৰত থকা শত্ৰুকো আঘাত হানিব পাৰে DRDOৰ নতুন সমৰাস্ত্ৰই

Must Read

গুৱাহাটী, ২৬ জুন, NKTV: প্ৰতিৰক্ষা গৱেষণা আৰু উন্নয়ন সংস্থাই (DRDO) শুকুৰবাৰে উৰিষ্যাৰ চান্দিপুৰৰ একত্ৰিত পৰীক্ষা পৰিসৰত স্বদেশীভাৱে বিকশিত পিনাকা ৰকেটৰ সম্প্ৰসাৰিত পৰিসৰৰ সংস্কৰণটো মাল্টিবেৰেল ৰকেট লঞ্চাৰৰ (এমবিআৰএল) পৰা সফলতাৰে পৰীক্ষা কৰে।

“১২২ মিমি ৰকেটৰ চাৰিটা বৰ্ধিত পৰিসৰৰ সংস্কৰণ সম্পূৰ্ণ সঁজুলিৰে পৰীক্ষা কৰা হৈছিল আৰু তেওঁলোকে সম্পূৰ্ণ মিছনৰ উদ্দেশ্য পূৰণ কৰিছিল। এই ৰকেটবোৰ সেনাৰ বাবে বিকশিত কৰা হৈছে। এই ৰকেটে ৪০ কিলোমিটাৰ পৰ্যন্ত ধ্বংস হানিব পাৰে,” ডিআৰডিঅ’ৰ এক বিবৃতিত কোৱা হৈছে।

এই বৰ্ধিত ৰকেট প্ৰণালীয়ে বৰ্তমানৰ ১২২ মিমি গ্ৰেড ৰকেটৰ স্থান ল’ব। দ্বিতীয় বিবৃতিত, ডিআৰডিঅ’য়ে কৈছিল যে ২৪ আৰু ২৫ জুনত বিভিন্ন পৰিসৰৰ লক্ষ্যৰ বিপৰীতে ক্ৰমান্বয়ে ২৫টা বৰ্ধিত পিনাকা ৰকেট উৎক্ষেপণ কৰা হৈছিল।

“পিনাকা ৰকেট প্ৰণালীৰ বৰ্ধিত পৰিসৰৰ সংস্কৰণে ৪৫ কিলোমিটাৰ দূৰত্বলৈকে আঘাত হানিব পাৰে,” ইয়াত উল্লেখ কৰা হৈছে। পিনাকা আৰু ১২২ মিমি ৰকেট দুয়োটা পুনেভিত্তিক আৰ্মামেণ্ট ৰিচাৰ্চ এণ্ড ডেভেলপমেণ্ট এষ্টাব্লিছমেণ্ট আৰু হাই এনাৰ্জি মেটেৰিয়েলচ ৰিচাৰ্চ লেবৰেটৰীয়ে নাগপুৰৰ ইকনমিক এক্সপ্লোচিভলিমেণ্ট লিমিটেডৰ সহযোগত বিকশিত কৰিছিল।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img
826FansLike
736FollowersFollow
79,400SubscribersSubscribe

Trending