১৭ ৰাজ্যলৈ ৯,৮৭১ কোটি টকা ৰাজহ ঘাটি অনুদান মুকলি | অসমৰ বাবে ৫৩১.৩৩ কোটি টকা

Must Read

গুৱাহাটী, ৯ জুন, NKTV: বিত্ত মন্ত্ৰালয়ৰ ব্যয় বিভাগে মঙলবাৰে ২০২১-২২ বৰ্ষৰ বাবে ১৭খন ৰাজ্যলৈ ৯,৮৭১ কোটি টকাৰ হস্তান্তৰ ৰাজহ ঘাটি (PDRD) অনুদানৰ তৃতীয় মাহিলী কিস্তি মুকলি কৰে। তৃতীয় কিস্তি মুকলি হোৱাৰ লগে লগে, চলিত বিত্তীয় বৰ্ষৰ প্ৰথম তিনি মাহত ৰাজ্যসমূহক হস্তান্তৰ ৰাজহ ঘাটি অনুদান হিচাপে মুঠ ২৯,৬১৩ কোটি টকা মুকলি কৰা হৈছে।

কেন্দ্ৰই সংবিধানৰ অনুচ্ছেদ ২৭৫ৰ অধীনত ৰাজ্যসমূহক হস্তান্তৰ ৰাজহ ঘাটি অনুদান প্ৰদান কৰে আৰু বিত্ত আয়োগৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি মাহিলী কিস্তিত অনুদান মুকলি কৰা হয় যাতে হস্তান্তৰৰ পিছত ৰাজ্যসমূহৰ ৰাজহ একাউণ্টৰ ব্যৱধান পূৰণ কৰিব পাৰি।

পঞ্চদশ বিত্ত আয়োগে ১৭খন ৰাজ্যক হস্তান্তৰ মুক্তিৰ পিছত ঘাটি অনুদানৰ পৰামৰ্শ দিছে।

হস্তান্তৰৰ পিছত ৰাজহ ঘাটি অনুদানৰ বাবে পৰামৰ্শ দিয়া ৰাজ্যবোৰ হৈছে অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ, অসম, হাৰিয়ানা, হিমাচল প্ৰদেশ, কৰ্ণাটক, কেৰালা, মণিপুৰ, মেঘালয়, মিজোৰাম, নাগালেণ্ড, পঞ্জাৱ, ৰাজস্থান, ছিকিম, তামিলনাডু, ত্ৰিপুৰা, উত্তৰাখণ্ড আৰু পশ্চিম বংগ।

পঞ্চদশ বিত্ত আয়োগে ২০২১-২২ বিত্তীয় বৰ্ষত ১৭ খন ৰাজ্যক মুঠ ১,১৮,৪৫২ কোটি টকাৰ হস্তান্তৰ ৰখা ৰাজহ ঘাটি অনুদানৰ পৰামৰ্শ দিছে। অনুদানখিনি ৰাজ্যসমূহক ১২টা মাহিলী কিস্তিত মুকলি কৰা হয়।

উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ ৰাজ্যসমূহৰ ভিতৰত অসমে ক্ৰমান্বয়ে ৫৩১.৩৩ কোটি টকা, মণিপুৰে ২১০.৩৩ কোটি টকা, মেঘালয়ত ১০৬.৫৮ কোটি টকা, মিজোৰামত ১৪৯.১৭ কোটি টকা, নাগালেণ্ডে ৩৭৯.৭৫ কোটি টকা, ছিকিমে ক্ৰমান্বয়ে ৫৬.৫০ কোটি টকা আৰু ত্ৰিপুৰাই ৩৭৮.৮৩ কোটি টকাৰ অনুদান লাভ কৰিছে।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img
826FansLike
736FollowersFollow
86,700SubscribersSubscribe

Trending