কাইলৈ দেখা পাব ‘ষ্ট্ৰবেৰী মুন’

Must Read

গুৱাহাটী, ২৩ জুন, NKTV: কাইলৈ ২৪ জুন। গ্ৰীষ্মকালীন সংক্ৰান্তিৰ পিছৰ প্ৰথম পূৰ্ণিমা আৰু এই দিনটোত আকাশত এক অনন্য জ্যোতিৰ্বৈজ্ঞানিক ঘটনা দৃশ্যমান হ’ব। কাইলৈ জোনবাইক আকাশত ষ্ট্ৰবেৰী ৰঙত দেখা যাব। এই অনন্য জ্যোতিৰ্বৈজ্ঞানিক পৰিঘটনাটোক ষ্ট্ৰবেৰী মুন বুলি কোৱা হয়। এই দিনটোত চন্দ্ৰৰ আকাৰ ডাঙৰ আৰু সামান্য ষ্ট্ৰবেৰী-গুলপীয়া ৰঙত দেখা পোৱা যাব। জুন মাহত পূৰ্ণিমাৰ দিনা উৎপন্ন হোৱা চন্দ্ৰক ষ্ট্ৰবেৰী চন্দ্ৰ (ষ্ট্ৰবেৰী চন্দ্ৰ) বুলি কোৱা হয়। কিছুমান ঠাইত ইয়াক গৰম চন্দ্ৰ (হট মুন) বা মৌ চন্দ্ৰ (মৌ চন্দ্ৰ) বুলিও কোৱা হয়।

বিশেষ কি হ’ব এই দিনটোত?

চন্দ্ৰ ইয়াৰ কক্ষপথত পৃথিৱীৰ ওচৰত থকাৰ বাবে ইয়াৰ স্বাভাৱিক আকাৰতকৈ যথেষ্ট ডাঙৰ দেখা যাব, তাৰ পিছত ইয়াক ষ্ট্ৰবেৰী চন্দ্ৰ বুলি কোৱা হ’ব। এই পূৰ্ণিমা চন্দ্ৰক ষ্ট্ৰবেৰী চন্দ্ৰ বুলি কোৱা হয়। ইয়াক বছৰটোৰ শেষ চুপাৰ মুন বুলিও কোৱা হয়।

ষ্ট্ৰবেৰী মুন নামটো ক’ৰ পৰা আহিছিল?

ষ্ট্ৰবেৰী চন্দ্ৰ প্ৰকৃততে প্ৰাচীন আমেৰিকান জনজাতিৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰা হৈছে, যি ষ্ট্ৰবেৰীৰ বাবে শস্য চপোৱাৰ বতৰ আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে পূৰ্ণিমা চিহ্নিত কৰিছিল। দৰাচলতে, ষ্ট্ৰবেৰী চন্দ্ৰ হৈছে এক স্থানীয় আমেৰিকান নাম। ইয়াক পৃথিৱীৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত বিভিন্ন নামেৰে জনা যায়। ইউৰোপত, ষ্ট্ৰবেৰী চন্দ্ৰক গোলাপ চন্দ্ৰ বুলি কোৱা হয়, যি গোলাপ চপোৱাৰ প্ৰতীক। উত্তৰ গোলাৰ্ধত ইয়াক গৰম চন্দ্ৰ (গৰম চন্দ্ৰ) বুলি কোৱা হয় কিয়নো ই বিষুৱৰেখাৰ উত্তৰে গ্ৰীষ্মকাল আৰম্ভ কৰে। ইয়াক তাত গ্ৰীষ্মকাল আৰম্ভ হোৱাৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হয়। ষ্ট্ৰবেৰী চন্দ্ৰ এটা ৰাতিতকৈও অধিক সময়ৰ বাবে দেখা যাব।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img
826FansLike
736FollowersFollow
79,900SubscribersSubscribe

Trending