Pegasus spyware কি? ই কি কৰিব পাৰে?

Must Read

পেগাচাছ স্পাইৱেৰ হৈছে ইজৰাইলী চাইবাৰ চোৰাংচোৱা প্ৰতিষ্ঠান এনএছঅ’ গ্ৰুপৰ দ্বাৰা সৃষ্টি কৰা এটা নিৰীক্ষণ চফ্টৱেৰ। এই প্ৰতিষ্ঠানটোৱে অপৰাধ আৰু সন্ত্ৰাসবাদী কাৰ্যকলাপ প্ৰতিৰোধৰ জৰিয়তে জীৱন ৰক্ষা কৰাৰ একমাত্ৰ উদ্দেশ্যৰ বাবে কেৱল আইন প্ৰৱৰ্তনকাৰী আৰু চৰকাৰৰ চোৰাংচোৱা সংস্থাক বিক্ৰী কৰাৰ বাবে অত্যাধুনিক ছফ্টৱেৰ আৰু প্ৰযুক্তি নিৰ্মাণ কৰে বুলি জনা যায়। পেগাচাছ হৈছে এনে এক ছফ্টৱেৰ যাক সন্মতি অবিহনে আপোনাৰ ফোনত প্ৰৱেশাধিকাৰ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ আৰু ব্যক্তিগত আৰু সংবেদনশীল তথ্য সংগ্ৰহ কৰিবলৈ আৰু আপোনাৰ ওপৰত চোৰাংচোৱা ব্যৱহাৰকাৰীক প্ৰদান কৰিবলৈ সৃষ্টি কৰা হয়।

পেগাচাছ স্পাইৱেৰ: ই কি কৰিব পাৰে?

পেগাচাছ স্পাইৱেৰে ভুক্তভোগীৰ এছএমএছ বাৰ্তা আৰু ইমেইল পঢ়িবলৈ, কল শুনিবলৈ, স্ক্ৰীণশ্বট ল’বলৈ, কীষ্ট্ৰোক ৰেকৰ্ড কৰিবলৈ, আৰু ব্ৰাউজাৰৰ সবিশেষ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ সক্ষম হয়। আন এটা প্ৰতিবেদনে নিশ্চিত কৰে যে এজন হেকাৰে ফোনটোৰ মাইক্ৰ’ফোন আৰু কেমেৰা হাইজেক কৰিব পাৰে, ইয়াক বাস্তৱ-সময়ৰ নিৰীক্ষণ ডিভাইচলৈ পৰিৱৰ্তন কৰিব পাৰে। এইটোও মন কৰিবলগীয়া যে পেগাচাছ হৈছে এক জটিল আৰু ব্যয়বহুল মালৱেৰ, যাক বিশেষ ব্যক্তিৰ ওপৰত চোৰাংচোৱা কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে।

পেগাচাছ স্পাইৱেৰ: ইয়াক প্ৰথম কেতিয়া আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছিল?

পেগাচাছ স্পাইৱেৰ প্ৰথমে ২০১৬ চনত এটা আইঅ’এছ সংস্কৰণত আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছিল আৰু তাৰ পিছত এণ্ড্ৰইডত অলপ বেলেগ সংস্কৰণ পোৱা গৈছিল। প্ৰাৰম্ভিক দিনবোৰত, ভুক্তভোগীয়ে এটা লিংকৰ সৈতে এটা এছএমএছ পাইছিল। যদি ব্যক্তিজনে ইয়াত ক্লিক কৰে তেন্তে তেওঁলোকৰ ডিভাইচটো স্পাইৱেৰৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হয়।

অৱশ্যে, যোৱা আধা দশকত, পেগাচাছ সামাজিক অভিযান্ত্ৰিকৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল তুলনামূলকভাৱে অপৰিশোধিত প্ৰণালীৰ পৰা এটা ছফ্টৱেৰলৈ বিকশিত হৈছে যি ব্যৱহাৰকাৰীয়ে এটা লিংকত ক্লিক নকৰাকৈ ফোন এটাৰ সৈতে আপোচ কৰিব পাৰে, বা চাইবাৰ বিশ্বই শূন্য-ক্লিক কাৰ্য্যকলাপ বুলি ক’ব বিচাৰে।

পেগাচাছ স্পাইৱেৰ: ই ফোন এটাক কেনেদৰে সংক্ৰমিত কৰে?

সংগঠিত অপৰাধ আৰু দুৰ্নীতি প্ৰতিবেদন প্ৰকল্পই (ওচিচিআৰপি) প্ৰতিবেদন দিছে যে, যিহেতু ৰাইজে এই কৌশলবোৰৰ বিষয়ে অধিক সজাগ হৈছিল আৰু ক্ষতিকাৰক স্পাম চিনাক্ত কৰিবলৈ অধিক সক্ষম হৈছিল, সেয়েহে ZERO-CLICK পদ্ধতি আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছিল। এই পদ্ধতিটোৱে পেগাচাছে তেওঁলোকৰ ডিভাইচৰ সৈতে আপোচ কৰাৰ বাবে একো কৰা লক্ষ্যৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ নকৰে। জিৰো-ক্লিক এক্সপ্লয়েটবোৰে আইমেচেজ, হোৱাটছএপ, আৰু ফেচটাইমৰ দৰে জনপ্ৰিয় এপবোৰত বাগৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে, যি বোৰে কেতিয়াবা অজ্ঞাত উৎসৰ পৰা ডাটা প্ৰাপ্ত আৰু ক্ৰমবদ্ধ কৰে। এবাৰ দুৰ্বলতা পোৱাৰ পিছত, পেগাচাছে এপৰ প্ৰট’কল ব্যৱহাৰ কৰি এটা ডিভাইচ অনুপ্ৰৱেশ কৰিব পাৰে। ব্যৱহাৰকাৰীয়ে লিংক এটাত ক্লিক কৰিব নালাগে, বাৰ্তা এটা পঢ়িব নালাগে, বা কল এটাৰ উত্তৰ দিব নালাগে – তেওঁলোকে আনকি মিছ কল বা বাৰ্তাও দেখা নাপাব পাৰে।

পেগাচাছ স্পাইৱেৰ: ফোন এটাৰ সৈতে আপোচ কৰা হৈছে নেকি চিনাক্ত কৰাৰ উপায় আছে নেকি?

এমনেষ্টি ইণ্টাৰনেচনেলৰ গৱেষকসকলে আপোনাৰ ফোনটো স্পাইৱেৰৰ দ্বাৰা টাৰ্গেট কৰা হৈছে নেকি পৰীক্ষা কৰিবলৈ এটা সঁজুলি বিকশিত কৰিছে। ম’বাইল প্ৰমাণীকৰণ টুলকিটৰ (এমভিটি) লক্ষ্য হৈছে – পেগাচাছে আপোনাৰ ডিভাইচসংক্ৰমিত কৰিছে নেকি চিনাক্ত কৰাত সহায় কৰা। ই এণ্ড্ৰইড আৰু আই.ও.এছ. দুয়োটা ডিভাইচত কাম কৰে। এই এমভিটিয়ে সময়ৰ সৈতে গ্ৰাফিকেল ইউজাৰ ইণ্টাৰফেচ (জিইই) প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img
826FansLike
736FollowersFollow
69,200SubscribersSubscribe

Trending